Три ранни разказа – Джеръм Селинджър

Въпросните три разказа на Селинджър са добри и хвърлят светлина върху това, което младият писател е считал за важно в литературата. Лесно може да се проследи влиянието на Фицджералд, особено в първата история, в която отегчени младежи разговарят на вечерна забава. Радиото бумти, момичето пуши, а момчето се оглежда за друга. Толкова неща се случват под повърхността, и всичко се усеща, без да е необходимо да бъде изплюто директно.

Селинджър мрази сантименталността. За него тя е като котка, която трябва да умре. Диалогът е поднесен с повторения на определени думи, което е похват, който ще бъде използван и в „Семейство Глас”. Тук обаче си личи, че не е овладян напълно. Твърде очевиден е стремежът да се вкара ритъм. Разбира се, това е критика, която съществува единствено защото сравнявам ранния Селинджър с късния. Тя не би съществувала, ако четях разказите във времето на тяхното издаване през 40-те години.

Надявах се, че тези разкази няма да са толкова добри, колкото късните му произведения, и се оказах прав, което е утеха за всеки 20-годишен, който се опитва да пише. Вторият беше скучен, но в него имаше страхотен телефонен разговор. Третият обаче бе превъзходен. И фразата, която ще остане с мен, е:

От веднъж седмично (ходене на кино) не се умира.

Харесва ми корицата на книгата, както и преводът (дело на Любомир Николов-Нарви, преводачът на Толкин). Не мога да не отбележа, че в книгата има грешки, при това една много груба, когато се сменя пола на главния герой в първото изречение на първия разказ. Илюстрациите са повече от безлични, те се натрапват допълнително, защото всяка лява страница е оставена празна. Определено можеше да се свърши и по-добра работа.

Все пак препоръчвам на тези, които биха искали да проследят развитието на един от най-добрите разказвачи на XX век.

Ако ви харесва това, което четете тук, можете да ме подкрепите, като закупите романа ми „Момчето, което завърза Луната за Земята“ от следните сайтове:

Жанет-45Ozone.bgCiela.comStore.bg

Дебютният ми сборник с разкази „Когато великани ходеха по земята“ все още е наличен на сайта на „Жанет-45“. Благодаря ви!



Популярни публикации